Готуючись до уроку

Математика
1 клас
Розділ Арифметичні дії додавання і віднімання в межах 10
                                                                                     Тема: Додавання 0 і до 0.



Віднімання 0 і рівних чисел. Круг.    


           Розпізнавання   геометричних фігур.
Мета. На основі практичних вправ і малюнків розглянути випадки додавання
           і віднімання 0. Вчити порівнювати предметні множини за кількістю
           елементів із числами та цифрами. Закріпити нумерацію чисел у межах
           10. Формувати вміння складати і розвязувати приклади на додавання і
           віднімання за малюнками і практичними діями. Розвивати мислення,
           уяву, математичне мовлення, уміння оцінювати результати вдасної
           праці. Виховувати почуття взаємодопомоги, дружби.
Обладнання. Демонстраційні картки з зображенням цифр, роздатковий
                      матеріал, предметні малюнки, індивідуальні лічильні набори,
                      набори геометричних фігур.
Тип уроку. Урок формування нових умінь та навичок.

Хід уроку
І Психологічна настанова
Стали дітки, підтягнулись,
Один одному всміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти,
Сіли всі рівненько, починаєм працювати.
- Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості. Привітаємо їх.
1 учень. – Добрий день вам, добрі люди!
                  Хай вам щастя й доля буде,
                  Не на день і не на рік,
                  А на довгий, довгий вік.
2 учень. – Є у нас наука славна
                  Математика цікава
                  Ласкаво просимо ми вас
                  На урок до нас.
ІІ Перевірка рівня засвоєння змісту навчального матеріалу
- Діти, я знаю, що всі ви дуже любите казки. А чи хотіли б ви самі побувати у казці?(Дуже хотіли б).
- А чи зможете ви допомогти казковому герою, який потрапив у біду?
(Так, готові)
- Отже для того, щоб допомогти казковому герою ви повинні активно працювати, правильно і швидко розвязувати приклади на додавання і віднімання, ну і звичайно ж працювати над закріпленням нумерації чисел у межах 10.
- Ну то рушаємо до казки. Ви готові? (Так)
- А яка це казка, ви здогадуєтесь самі, адже ви всі її добре знаєте.
  Жили собі дід та баба...
Ось дід одного разу і просить:
- Бабо, спечи мені....?
   (Колобок)
1. Каліграфічна хвилинка.
Бабуся спекла, а Колобок стриб за вікно, та й покотився по каліграфічній стежині:
 Та щоб дізнатись, яку цифру писати, ви повинні відгадати загадку, де живе звір, який зустрівся на шляху. Мій «сусід» зліва живе у 8 будиночку, а «сусід» справа – в 10. В якому будиночку живу я. (У 9) Напишіть цифру 9. Придумайте і запишіть два приклади на склад числа 9.  А будинок це незвичайний, казковий. В ньому є вільні квартири, де можуть поселитись звірі. Допоможіть Колобку розібратись в які квартири можуть звірі вселятись.


2

4
5

7

9
10

(Звірі можуть вселятись в квартири під номерами 1, 3, 6, 8)
І відправився Колобок у мандри по лісі. А назустріч йому...
А ось хто, ви дізнаєтесь, як відгадаєте загадку.
      Довгі вуха, куций хвіст,
      Невеликий він на зріст,
      На городі побував –
      Нам капусту пожував.
      Довгі ноги – скік та скік...
      Ми погнались – він утік.  (Це Зайчик)
- Так, це Зайчик.
Порахуйте скільки букв у слові зайчик? (Шість)
- Яке число наступне? (Число сім)
- Яке попереднє? (Число пять)
Молодці. Але, на шляху Колобка зявився «математичний струмочок»
2. Усна лічба
    Гра «Математичний струмок»
Повторення складу 6.
Двоє учнів  беруться за руки, тримаючи над собою ворітця з цифрою 6 Інші діти розходяться по класу з різними цифрами. По сигналу вчителя «Струмок до воріт». Діти шукають собі пару, щоб у сумі з сусідом було 6 і проходять через ворота.
(3 і 3; 4 і 2; 5 і 1; 2 і 4; 1 і 5)
- І захотів Зайчик зїсти Колобка. Колобок став просити його, щоб не їв, але Зайчик згодився за умови, що Колобок відповість на всі його запитання. І запропонував полічити предмети.
1. Лічба предметів.
- Послухайте вірш.
(Учитель читає вірш і поступово виставляє на дошці силуетні малюнки звірів).
Якось взимку в надвечір’я  лісові зійшлися звірі.
В теплий затишний барліг до ведмедя на пиріг:
 Вовк, єнот, їжак, вовчиця, заєць, білка, лось, лисиця.
Всяк свого шматка чекав, та хазяїн «сплохував»!
 Він, ведмідь, ніяк не міг розділити той пиріг,
 тричі потом він облився, та нічого не добився.
Хто бажає підказати, з чого треба починати?
- Чому ведмідь не зміг розрізати пиріг?
(Треба полічити гостей)
-         Полічить скільки всього звірят зібралось у ведмедя? Покажіть цифру.
(Діти показують цифру 8)
-         Хто стоїть третім, пятим, сьомим? (Їжак, заєць, лось)
-         Назвати сусідів числа 8. (7 і 9)
-         Як можна отримати число 8?
(Повторюємо склад числа 8)
2. Складання прикладів за картками.
 Гаразд, друже Колобок, я не буду тебе їсти, але пограйся зі мною у гру, щоб мені веселіше стало і я тебе відпущу.
    Гра «Кіт і миші».
Кіт ганявся за мишами. Вони поховались у прикладах і зїли знаки. Відгадайте, які знаки зїли миші.
6 2 = 4     3 3 = 0     9 5 = 4    4 4 = 8
( - , - , - , +)
ІІ Актуалізація опорних знань і практичного досвіду.
-         Колобок потрапив на квіткову галявину, де зустрів Ведмедика.
Він запропонував завдання Колобкові. А завдання були дуже складні.
Треба дізнатись на яку квіточку впала зранку краплинка роси.


    3 + 3                                                             8 – 6             5 + 2
Простой пользовательский интерфейс Комплект - PSD Исходники - GfXZone.ru Загляни в мир фотошопа, Твоя жизнь, твой фотошоп.Простой пользовательский интерфейс Комплект - PSD Исходники - GfXZone.ru Загляни в мир фотошопа, Твоя жизнь, твой фотошоп.Простой пользовательский интерфейс Комплект - PSD Исходники - GfXZone.ru Загляни в мир фотошопа, Твоя жизнь, твой фотошоп.Простой пользовательский интерфейс Комплект - PSD Исходники - GfXZone.ru Загляни в мир фотошопа, Твоя жизнь, твой фотошоп.Простой пользовательский интерфейс Комплект - PSD Исходники - GfXZone.ru Загляни в мир фотошопа, Твоя жизнь, твой фотошоп.Простой пользовательский интерфейс Комплект - PSD Исходники - GfXZone.ru Загляни в мир фотошопа, Твоя жизнь, твой фотошоп.
                          2 + 3              7 – 3                                                    9 – 1
ромашка рисунокромашка рисунокромашка рисунокромашка рисунок
             2                       4                       5                        6


ІІІ  Хвилинка релаксації
- Ось тут, на цій чудовій галявині, давайте з вами відпочинемо.
( Включається тихенька музика)
Прокидаються квітки –
Розпускають пелюстки.
Вітерець дихнув тихенько,
Пелюстки гайднув легенько.
Сутеніє, і квітки
Закривають пелюстки.
Тихо засинають,
Голівками хитають.
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
- Молодці! Ви гарно справились з Мишковим завданням. І наш Колобок живий і здоровий помандрував далі. Та ось у темному лісі зустрівся йому страшний і злий Вовк.
А у торбі в нього була нова і невідома цифра. А що це за цифра ми дізнаємось сьогодні на уроці.
1. Відгадайте загадку.
   У Оксаночки в руці
   Є чотири олівці,
   І вона подружці Вірі
   Віддала їх, теж чотири.
   Скільки ж тепер у руці
   У Оксанки олівців?
(У Оксанки нема олівців)
IV Повідомлення теми, мети, завдання уроку.
- Отже на математичній мові ми можемо позначити ніскільки нулем. Відсутність елементів у множині виражають числом нуль і ми сьогодні на уроці ознайомимося з ним.
V Сприймання і первинне усвідомлення нового матеріалу.
- Число нуль на письмі ми позначаємо цифрою «нуль».
- Подивіться на неї. На що вона схожа?
Цифра 0 така от кругла,
Хто не бачив – подивись,
Наче сонце, наче бублик,
Немов обруч – хоч крутись.
- А на яку цифру схожий Колобок?
Покажіть мені цю цифру.
VI  Первинне застосування здобутих знань з метою формування вмінь.
1. Запис цифри 0 в зошиті з друкованою основою (с. 34, № 5)
Кругла, наче буква 0,
Цифра 0, або ніщо.
Як стоїть він сам самісінький,
То й не значить нічогісінько.
-  Допоможемо Колобкові навчитися писати цю цифру.
Починаємо писати нижче верхнього правого кута, закруглюємо, торкаючись верхньої сторони клітинки, ведемо вниз, закругляємо, торкаючись і ведемо вгору до початку овалу.
- Погляньте і скажіть із скількох елементів складається цифра «нуль»?
(Із одного)
На дошці написані цифри від 1 до 10. Вчитель ставить 0 перед 1
- Місце 0 на початку числового відрізка – перед одиницею. Порахуйте від 0 до 10, від 10 до 0 «сусідів» числа 1.Кожне з чисел 0,1, 2, 3, 4,5, 6, 7, 8, 9 записують за допомогою однієї цифри. Ці числа називають одноцифровими. Запишіть числа від 0 до 9 у зошит.
VII Хвилинка релаксації
У країні казочок
Жив веселий колобок.
Разом з ним усі звірятка,
Вирушали на зарядку.
Ведмідь штангу піднімає:
Знизу – вверх, знизу вверх.
А лисичка присідає:
Зверху – вниз, зверху вниз.
А веселі зайченята лапки вгору піднімають:
Ось так, ось так.
Й гарно спинки прогинають:
Ось як, ось як!
VIII Застосування знань у стандартних умовах з метою формування навичок.
- Діти ви і зараз допомогли Колобкові і врятували його
- Але що це? Хто це так гарно виспівує? Та це ж  хитрунка Лисичка.
 - Ой, діти, чую біду! Обдурить вона нашого колобка. Вона принесла цілу валізу завдань. До роботи малята. Врятуємо нашого друга.
1. Робота з підручником. (с. 41, вправа 1)
- Кого ви бачите на малюнку? (Білосніжку)
- Скільки гномів біля Білосніжки? (7)
- А скільки в неї шапочок?
-То скільки ж шапочок залишилось у Білосніжки? (Не залишилось жодної, або нуль)
- Як ми отримали 0? (7-7=0)
 Запишіть вираз у зошит.
- Отже, якщо від числа відняти те сам число, то отримаємо нуль.
2. Математика у віршах.
   1 Колобок вже знає нуль,
    Знає – нуль це є ніщо.
    А якщо нуль додамо,
    То отримаємо що?
2. Колобок знайшов грибок. Він тримає його в одній руці, а в іншій нема нічого. Порахуємо кількість грибочків в обох руках. Запишемо приклад. (1+0=1)
    Отже при додаванні нуля до будь-якого числа отримуємо те смае число: 1+0=1.
3. Лисичка три горішки знайшла, всі собі залишила, а Колобкові не дала. Скільки ж горішків у хитрої Лиски? (3 - 0 =3)
Запишемо цей вираз: 3 - 0=3
    Отже при віднімання рівних чисел отримаємо нуль.
4. Складання прикладів за числовими променями (с.41, вправа 2)
- Прилетіло сонечко, сіло Колобкові на носик, запропонувало погратись, та приклади складати.
5 - 5=0     9 - 9=0    7 - 7=0       1 - 1=0
ІХ Творче перенесення знань, умінь та навичок у нові умови з метою формування комплексних умінь.
1. Розвязування прикладів.
5 червоних мухоморів
На галявині росли
Діти тут гриби збирали,
Мухоморів нуль взяли.
Мухомори дивувались:
 «Ми даремно хвилювались.
            Нуль відняти від семи
            Ще розвяжем приклад ми
            Скільки буде, до нуля
           Додали ми з вами шість?
           У ведмедика шість ягід
           На обід  і зїв він шість».
2. Робота з геометричним матеріалом.
- У лісі звірят різних ми зустрічали,
   Кого з них малюнки оці нагадали?
- З яких геометричних фігур складений ведмедик ?
 (3 кругів)
- Та це круг. Круг не має кутів, вершин, сторін.


Х Підсумок уроку
- Молодець, Колобочку, – сказала Лисиця.
Ти винахідливий, розумний і кмітливий. Ти справився з моїми завданнями і тому я відпускаю тебе до твоїх нових друзів першого класу. Залишайся з ними, навчайся, старайся, будь чемним і слухняним і тоді ніякий звір тобі не страшний.
-  Діти, а чого ж навчився Колобок сьогодні на уроці?
(Діти розповідають про що вони довідались на уроці, що їм найбільше сподобалось).




Комментариев нет:

Отправить комментарий